Triduum Paschalne rozpoczyna się w Wielki Czwartek wieczorem, a kończy nieszporami w Niedzielę Zmartwychwstania. Trzy dni Jezusa ukrzyżowanego, pogrzebanego i zmartwychwstałego to trzy etapy jednego wydarzenia zbawczego – Paschy Chrystusa, czyli Jego przejścia ze śmierci do życia, z tego świata do domu Ojca (pascha oznacza przejście). To jedno misterium paschalne stanowi fundament wspólnoty Kościoła, liturgii oraz życia każdego chrześcijanina. Bo krzyża i zmartwychwstania nie można od siebie oddzielać. Liturgia zawsze patrzy na Krzyż w perspektywie Zmartwychwstania – krzyż jest drzewem życia, bo „z tej śmierci życie tryska”. Dlatego min. na ołtarzu w czasie Eucharystii pośrodku stoi krzyż, na który patrzy celebrans składający Bogu Ojcu Najświętszą Ofiarę.
W liturgii uobecnia się tajemnica męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Celebrując zbawcze wydarzenia, stajemy się ich uczestnikami. Odkrywany, że zdarzyły się one ze względu na nas, dla naszego zbawienia. Dla wierzących nie ma nic ważniejszego, nic bardziej godnego świętowania. Triduum Paschalne to szczyt całego roku liturgicznego.
Kiedy zrozumiemy, że Święta Wielkanocne zaczynają się w wielkoczwartkowy wieczór, a Triduum Paschalne to tak naprawdę jedno święto, wówczas owocnie i głęboko ten czas przeżywamy.
Dlatego lepiej byłoby wcześniej zakończyć świąteczne porządki i inne przygotowania oraz przystąpić do spowiedzi. Warto skupić się na tym, co najważniejsze – przeżywaniu tajemnicy naszego zbawienia. Tym bardziej, że czas wyjątkowych „rekolekcji”, jakie przeżywamy za sprawą epidemii powinien nastrajać nas do skupienia uwagi na tym co nieprzemijające, na Bogu i naszej wierze w Niego. Czas w jakim przyszło nam żyć, mądrym oczom ukazuje kruchość i przemijalność tego co mamy, i w czym często zaślepieni pokładamy nadzieję, zapominając o naszej godności Dziecka Bożego.
Zachęcajmy się wzajemnie do przeżywania tych dni w modlitewnym skupieniu za pośrednictwem środków masowego przekazu, gdzie w mediach będzie możliwość uczestniczyć w celebracji Triduum Paschalnego. W naszej parafii celebracje będą odbywały się każdego dnia w kościele o godz. 18:00 tylko przy udziale asysty liturgicznej, bez udziału wiernych.
WIELKI CZWARTEK – sprawuje się Mszę Wieczerzy Pańskiej, która uobecnia Ostatnią Wieczerzę, ustanowienie przez Pana Jezusa sakramentów Eucharystii i kapłaństwa.
WIELKI PIĄTEK – sprawuje się Liturgię Męki Pańskiej, która upamiętnia i uobecnia mękę i śmierć Chrystusa na krzyżu.
WIELKA SOBOTA – jest dniem milczącego skupienia i czuwania. W tym dniu podobnie jak w Wielki Piątek, nie sprawuje się Eucharystii. Tajemnica rozważana w tym dniu przez wspólnotę Kościoła to zstąpienie Jezusa do piekieł.
Natomiast po zapadnięciu zmroku rozpoczyna się Liturgia Wigilii Paschalnej będąca punktem kulminacyjnym Triduum Paschalnego.