Okres Wielkiego Postu to czas, gdy szczególnie jesteśmy wzywani do takiej formy pokutnej, jaką jest post.
Warto przypomnieć przepisy postne:
1) wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych – obowiązuje w piątki całego roku, jeżeli nie wypada wtedy jakaś uroczystość. Polega na nie spożywaniu pokarmów mięsnych. Obowiązuje wszystkich od 14 roku życia.
2) post ścisły – powstrzymywanie się od pokarmów mięsnych przy jednoczesnym ograniczeniu posiłków do jednego do sytości i dwóch mniejszych (czyli po prostu aby czuć lekki głód). Taka forma pokuty obowiązuje w Środę Popielcową i Wielki Piątek. Dotyczy wszystkich pełnoletnich do rozpoczęcia 60. roku życia.
3) post Eucharystyczny – powstrzymanie się od spożycia pokarmów i picia (z wyjątkiem wody i lekarstwa) na godzinę przed przyjęciem Komunii Świętej. Obowiązuje wszystkich przystępujących do Komunii Świętej, z wyjątkiem chorych i ich opiekunów.
Świadome złamanie postu jest grzechem ciężkim, natomiast trzeba zwrócić uwagę na granice wiekowe w jakich obowiązuje post, aby niepotrzebnie nie mieć wyrzutów sumienia w sytuacji, gdy nie jesteśmy zobowiązani do postu.
Ale po co to wszystko? Celem postu nie jest schudnięcie czy zadanie sobie jakiegoś niepotrzebnego bólu, lecz opanowanie własnej woli i nauczenie się przestrzegania dyscypliny nawet wówczas, gdy namiętności, czyli kaprysy woli, nawyki i słabości ciała popychają nas do odmiennych zachowań.
Celem chrześcijańskiej wstrzemięźliwości jest osłabienie władzy, jaką mają nad nami namiętności, przede wszystkim pożądanie, łakomstwo, przywiązanie do własnego ja. Człowiek, nieustannie miotany pomiędzy nierozumnymi namiętnościami, znajduje się w stanie ciągłego pragnienia tego, czego nie ma. Niemożliwość osiągnięcia tego powoduje ciągły wewnętrzny konflikt. Dlatego prawdziwy pokój odnajdujemy tylko wtedy, kiedy opieramy się namiętnościom, a nie kiedy im ulegamy. Najlepszym sposobem żeby to osiągnąć jest post, ponieważ tłumi pożądliwość i razem z modlitwą oczyszcza umysł. Jest on przede wszystkim czynnikiem wzrostu duchowego w łasce Jezusa Chrystusa. Szczególny wymiar ma piątkowy post, który przypomina nam o dniu Męki i Śmierci Pana Naszego Jezusa Chrystusa, dniu kiedy Zbawiciel tak cierpiał za nasze grzechy.