Często obwiniamy się za to, że nie uważnie uczestniczyliśmy we Mszy świętej. Postanawiamy sobie poprawę, i wkładamy wzmożony wysiłek, by się skupić. Ale nasze myśli wciąż nie są nam posłuszne.
Aby pomóc w godnym przeżywaniu Mszy Świętej, przedstawiamy kilka sposobów, by nie pozostać w sferze rozkojarzenia, rozmyślania i roztargnienia:
1. PRZECZYTAJ PRZED MSZĄ CZYTANIA MSZALNE. Są powszechnie dostępne w sieci, można nabyć wersję drukowaną na każdy miesiąc lub zaopatrzyć się w mszalik, w którym są wszystkie czytania na cały rok, a dodatkowo teksty modlitw mszalnych.
2. PRZYJDŹ 15 MINUT PRZED MSZĄ. Chwila wyciszenia, modlitwy i pozbierania myśli jest kluczowa dla dobrego przeżycia Mszy Świętej. Po za tym, czy na koncertach, czy spektaklach również się spóźniasz? Niech Msza Święta nie będzie wyjątkiem!
3. PRZYGOTUJ INTENCJE, Z KTÓRYMI UDAJESZ SIĘ NA MSZĘ. W ważnych momentach naszego życia składamy sobie nawzajem życzenia. Msza Święta za każdym razem jest właśnie takim momentem. Na pewno pamiętasz ten fragment, kiedy kapłan wypowiada słowa: „Módlcie się, aby moją i waszą ofiarę przyjął Bóg Ojciec Wszechmogący”. A teraz pomyśl, co by się stało, gdyby potraktować te słowa dosłownie i przynieść na Mszę swoją ofiarę? Owocne doświadczenie Mszy zalicza się również do jej godnego przeżywania.
4. NIE ROZMAWIAJ PODCZAS MSZY. Posłużymy się już użytym wcześniej przykładem. Czy lubisz, gdy ktoś, kto siedzi obok Ciebie podczas spektaklu rozmawia? Chyba nikt nie lubi, tym bardziej jeśli w tym samym miejscu, w którym przebywasz, znajduje się Bóg. Pomyśl o innych, może właśnie metr dalej modli się osoba w bardzo ważnej dla niej intencji? Pomyśl o sobie, skup się i wyeliminuj wszystkie czynniki wpływające na twoje rozkojarzenie!
5. UŻYWAJ GŁOSU. Zaangażowane uczestnictwo w Mszy Świętej jest bardzo ważne. Świadome używanie głosu sprawia, że myśli chętniej podążają za słowami. Kiedy coś dzieje się tylko w naszej głowie i nie dajemy temu wyrazu w gestach lub słowach, trudno mówić jest o uczestnictwie. Po poza tym, jak mawiał Św. Augustyn: „Ten kto dobrze śpiewa, dwa razy się modli”!
6. UDAJ SIĘ PRZED MSZĄ DO SPOWIEDZI. Często się kąpiesz? Pomyśl też o oczyszczeniu swojej duszy, do właściwego spotkania z Bogiem! Często mówi się, że spowiedź to trudne przeżycie, które upokarza człowieka. Nie słuchaj tego i idź spotkać się z Kimś, Kto za jedyny cel obrał sobie wyciągnięcie Cię z każdego bagna i upodlenia w jakim właśnie tkwisz.
7. PRZYJMIJ KOMUNIĘ ŚWIĘTĄ. (jeśli nie masz przeszkód) Jeśli jesteśmy na uroczystym przyjęciu, to zazwyczaj tylko kiedy jesteśmy chorzy nie bierzemy nic do ust. Rzadko kiedy wspominamy takie przyjęcia, jako udane. Może to dobra analogia? Tym bardziej, że na tę chorobę jest skuteczne lekarstwo!
8. UBIERZ SIĘ ŁADNIE. Jak chodzisz ubrany na ważne przyjęcia? Jak chcesz aby wyglądali goście na twoim weselu? Ubiór jest znakiem okazanego szacunku wobec nas samych i innych ludzi. Takim samym miejscem jest Kościół, dom Jezusa, przed którym drżą Aniołowie i uciekają demony. Chyba nie chcesz go spotkać w byle jakim stroju, ale w szacie godowej…
9. UŚWIADOM SOBIE CO DZIEJE SIĘ NA OŁTARZU. Ciężko się śmiać gdy ktoś umiera, tym bardziej, gdy jest to bliska nam osoba. Tak dzieje się podczas Mszy, gdy umiera sam Bóg. Uświadomienie sobie co dzieje się w danym czasie podczas Mszy Świętej pomoże Ci na pewno dobrze i godnie ją przeżyć.
10. POCZYTAJ O POPRAWNOŚCI LITURGICZNEJ. Słyszałeś na pewno o savoir vivre, dla nas katolików takim właśnie zbiorem zasad podczas Mszy Świętej jest OWMR, czyli „Ogólne Wprowadzenie do Mszału Rzymskiego”. Nazwa straszna, ale wcale nie gruba. Pomoże Ci dowiedzieć się, jak poprawnie uczestniczyć we Mszy Świętej.