Bracia i Siostry w Chrystusie Panu Zmartwychwstałym.
Każdego z nas w jakiś sposób dotknęła epidemia koronawirusa: przebywamy w odosobnieniu, większość z Was wiernych nie uczestniczy w Eucharystii w sposób zwyczajny w kościele, co spowodowane jest obostrzeniami o zgromadzeniach ludzi. Dlatego w duchu pokory z pasterską troską informuję Was o aktualnej sytuacji w naszej parafialnej wspólnocie.
Ksiądz Arcybiskup Metropolita Warmiński Józef Górzyński po raz kolejny przedłużył dyspensę od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy św., tym razem aż do odwołania.
Dotyczy ona wiernych w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.), dzieci i młodzieży szkolnej oraz dorosłych, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę i osób, które czują obawę przed zarażeniem, z zachowaniem III przykazania Dekalogu: „Pamiętaj, aby dzień święty święcić”. Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie Arcybiskup zachęca, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie i w duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.
Przypominam, że w niedzielę można przyjść indywidualnie do klasztoru, czy kościoła między mszami i przyjąć komunię św.
Dalej obowiązują także obostrzenia co do sakramentu pokuty i pojednania. Ze spowiedzi św. można skorzystać poza konfesjonałem przychodząc do furty klasztornej, czy umawiając się na konkretny termin telefonicznie dzwoniąc do klasztoru pod numer 89 758 75 70.
Dalej pozostają zawieszone wszelkie spotkania duszpasterskie, czy z grupami parafialnymi.
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 19 kwietnia 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, od dnia 20 kwietnia 2020 r. do odwołania we Mszy św., lub innym obrzędzie religijnym w kościele może uczestniczyć ograniczona liczba osób. Jest to jeden uczestnik na 15 metrów kwadratowych, wyłączając z tego osoby sprawujące posługę. W naszym przypadku w Miłakowie jest to 20 osób. Natomiast w Ząbrowcu 13 osób, a w Ksiażniku 17 osób. Należy przy tym pamiętać o zachowywaniu odstępu między wiernymi wynoszącego minimum 2 metry.
Na cmentarzu może przebywać nie więcej niż 50 uczestników podczas jednego pogrzebu, wyłączając z tego osoby sprawujące posługę, a także osoby dokonujące pochowania lub osoby zatrudnione przez zakład pogrzebowy.
Chrzty w kościele udzielane są tylko poza Mszą św.
W czasie Mszy św. i wszelkich czynności religijnych wiernych obowiązuje zasłanianie nosa i ust.
Odpowiadając też na szereg pytań i aby rodzice dzieci nie żyli w niepewności, informuję, że I Komunia św. w tym roku zostaje przeniesiona z 24.05, na 13.09.2020 r., na godzinę 11:00.
Odnośnie sakramentu bierzmowania, kiedy się odbędzie nie ma jeszcze żadnych informacji.
Dalej zawieszone są comiesięczne odwiedziny chorych z posłgą sakramentalną.
My jako Franciszkanie staramy się prowadzić normalne zakonne życie: nieprzerwanie modlimy się, pracujemy przy obejściu czy w kancelarii, sprawujemy Msze św. i Liturgię godzin. Jesteśmy także ciągle w gotowości służąc posługą w spowiedzi. I mimo, że obecna sytuacja negatywnie zaczyna odbijać się na płynności finansowej parafii i klasztoru, bo w dalszym ciągu jesteśmy obowiązani do wypłacenia pensji naszym pracownikom (którzy utrzymują swoje rodziny) i regulowania rachunków, czy płacenia podatków kurialnych, to serdecznie dziękuje wszystkim, którzy wspierają nas ofiarami wpłacanymi na konto i osobiście. Zdaję sobie sprawę, że sami jesteście w trudnym położeniu, tym bardziej wyrażam naszą wdzięczność za każdy okazany gest. Często w sposób bardzo ewangeliczny bez rozgłosu w myśl słów – „Kiedy zaś ty dajesz jałmużnę, niech nie wie lewa twoja ręka, co czyni prawa, aby twoja jałmużna pozostała w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie”. (Mt 6, 3-4) W imieniu swoim i współbraci z klasztoru dziękuję także tym wszystkim, którzy dzielą się z nami wszelkimi dobrami w postaci produktów przywożonych do naszej kuchni, co szczególnie miało wydźwięk przed świętami Zmartwychwstania Pańskiego.
Trudno słowami wyrazić ogrom wdzięczności, i wydaje się, że każde słowo – dziękuję, to ciągle za mało. Dlatego nieustannie trwamy na dziękczynieniu w modlitwie i sprawując Msze św., w Waszej intencji, wypraszając obfitość Bożych łask dla Waszych rodzin. Szczególnie w tym trudnym i niespodziewanym czasie w jakim przyszło nam wszystkim żyć. Ufnie wierzymy, że Miłosierny Bóg jest w mocy uczynić wielkie dobro z tego doświadczenia jakim jesteśmy dotknięci. Nie traćmy ducha.
Niech dobry Bóg ma nas w swojej opiece +
o. Dariusz Szymaniak OFM – proboszcz parafii i gwardian klasztoru